Pracownia Psychotechniczna

Badania psychotechniczne (Kraków) – od kogo są wymagane?

Badania psychotechniczne są przeprowadzane w celu określenia sprawności psychicznej kierowców potrzebnej do wykonywania zadań zawodowych. Mają one na celu zwiększenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym. 

Wykonania badań psychotechnicznych wymaga się zarówno od osób, które chcą rozpocząć karierę w charakterze zawodowego kierowcy, jak i tych które muszą zaktualizować swoje uprawnienia w tym zakresie. Zazwyczaj są to kierowcy kategorii C, C+E, D, D+E prawa jazdy, instruktorzy i egzaminatorzy nauki jazdy, operatorzy maszyn, kierowcy taksówek czy pojazdów uprzywilejowanych.

Badania psychologiczne kierowców – jak wyglądają?

Tego rodzaju badania składają się zazwyczaj z trzech etapów. Jako pierwsze przeprowadzane jest badanie osobowości kierowcy. Odbywa się to na podstawie kwestionariusza, a potem rozmowy z psychologiem. Następnie psycholog (za pomocą testu) bada zdolność intelektualną kierowcy. Ostatnim etapem jest badanie, które ma na celu sprawdzenie czasu reakcji kierowcy, jego koordynacji wzrokowo-ruchowej, postrzegania odległości i prędkości, widzenia w ciemności i reakcji na olśnienie. Jest ono przeprowadzane za pomocą specjalnej aparatury, np. aparatu krzyżowego czy miernika czasu reakcji. 

Na badanie nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Należy tylko pamiętać, aby założyć wygodne obuwie na płaskiej podeszwie, z zakrytą piętą oraz okulary korekcyjne (w przypadku wady wzroku). Całe badanie może trwać ok. 1,5 godziny, ale należy podkreślić, że jest to zależne od szybkości pracy osoby badanej. 

Badania psychologiczne kierowców – Kraków OES zaprasza!

Jeśli szukasz miejsca, w którym możesz bezproblemowo przejść badania psychologiczne, to serdecznie zapraszamy do pracowni psychotechnicznej OES! Badania wykonujemy nie tylko dla naszych kursantów, ale również dla osób spoza ośrodka. Zapraszamy do zapisu w naszym biurze przy ul. Czarnowiejskiej albo telefonicznie. W razie pytań zawsze służymy radą, dlatego zachęcamy do kontaktu.

Jak się umówić?